RAW XMP Manager

Autor: Grzegorz Żak  mailto:gzak1_[at]_eranet.pl

Narzędzie do wyszukiwania i modyfikowania plików XMP dołączonych do RAWów przez aplikację Adobe Bridge

Aktualna wersja 0.21 BETA

Pobierz aplikację 

Aplikacja do działania wymaga instalacji .NET Framework Version 2.0 (http://msdn.microsoft.com/netframework/downloads/updates/default.aspx)

Uwaga! Autor programu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone prawidłowym lub  nieprawidłowym działaniem aplikacji.
Używasz narzędzia na własną odpowiedzialność.

 

Krótka notka o aplikacji, którą zamieściłem na http://canon-board.info/

Nie wiem, czy kogokolwiek zainteresuje takie narzędzie, więc na razie nie będę się rozpisywał o możliwościach program, nie będę też tworzyć żadnego Helpa. W telegraficznym skrócie narzędzie ma trzy funkcje:

- szukanie wszystkich RAWów, których wybrane metadane spełniają podane warunki (np.. ISO zdjęcia jest większe od 400, czy np. zdjęcia zrobione obiektywem 70-200)
(używam tej funkcjonalności głównie po to, by znaleźć zdjęcia zrobione przy wysokim ISO, aby później te właśnie pliki wrzucić do Neat Image)

- szukanie które pliki RAW mają (lub nie) odpowiadające im pliki JPG w innym katalogu
(brzmi pokrętnie, ale już pisze do czego to mi jest potrzebne. Zazwyczaj, kiedy mam dużo RAWów do przebrania, generuje sobie z nich pomniejszone i podostrzone pliki JPG. Te pliki przeglądam w IrfanView i na bieżąco kasuje gorsze zdjęcia - tak jest dla mnie szybciej i wygodniej. Na końcu używam opisywanego narzędzia do znalezienie tych zdjęć w katalogu z RAWami, których odpowiedniki JPG wykasowałem. Znalezione RAWy kasuje, albo nadaje im jedną gwiazdkę)

Aplikacja wyświetla listę znalezionych plików, ale co najważniejsze może nadać tym plikom zadany kolorowy "label" (kto używa Bridge'a ten pewnie wie o co mi chodzi). Mając już zdjęcia oznaczone odpowiednim "labelem" można nimi już dowolnie żonglować w Adobe Bridge.

- trzecią funkcją jest modyfikacja pewnych właściwości zapisanych w pliku XMP (typu contrast, sharpness, liczba gwiazdek itp.)
(można nakazać aplikacji, aby zdjęciom spełniającym pewne warunki [patrz wcześniejsze 2 funkcje] zmienić wartość wybranego pola na zadaną wartość albo o zadaną wartość - czyli np. zmniejszyć contrast wszystkim zdjęciom o -25 punktów)

Jeśli kogoś zainteresowało takie narzędzie - zachęcam do testów:

P.S. Chcąc zarządzać "świeżymi" RAWami przy pomocy tego programu trzeba wcześniej spowodować, by Adobe Bridge stworzył dla każdego pliku RAW odpowiadający mu plik XMP. Ja to realizuje poprzez nadanie wszystkim RAWom jakiegoś kolorowego "labela" i późniejsze jego usunięcie (np. kombinacja klawiszy Ctrl+A , Ctrl+7, Ctrl+7 )

Powrót do strony głównej